Sök bland offentliga upphandlingar i hela Sverige

Upphandling av logitjänst

Försvarsmakten

Försvarsmakten har behov av ett ramavtal för logitjänst samt förplägnad (mat). Med logitjänst avses logirum med en (1) eller flera sängar som en grupp personer kan nyttja samt gemensamt kök/pentry/utrymme och tillhörande sittplatser.

Exempel på logitjänst är vandrarhem, pensionat eller likvärdigt. Wc och dusch ska finnas i antingen logirummet, samma byggnad som logirummet eller i ett tillhörande servicehus. Wc och dusch ska vara beläget inom den enskilda byggnaden eller i byggnader belägna inom, till anläggningen tillhörande, avgränsad tomtmark. Förplägnad (mat) avser serverade kalla och varma måltider som frukost, lunch, fika, middag och kvällsmål. Förplägnad ska serveras på anläggningen.

Avseende förplägnad (mat) så har Försvarsmakten avtal för detta, i de fall som det inte finns avtalstäckning på ort/i geografisk zon efter att avtalsleverantör för förplägnadsavtalet har tillfrågats så kan Försvarsmakten komma att nyttja avtalsleverantör för detta avtal för förplägnad (mat). Försvarsmakten har för avsikt att ingå ramavtal med flera leverantörer på respektive ort/geografisk zon.

Sista anbudsdag

Anbudstiden utgått (2025-10-20)

Förfarande

Öppet

Publicerad

2025-09-19

Dokumenttyp

Meddelande om upphandling

Leveransorter

Sverige

Diarie-/referensnummer

FM2024-18816

Ta del av den kompletta annonsen i Opic

Genom att logga in i Opic får du tillgång till den kompletta annonsen. Har du inte ett konto kan du enkelt skapa ett gratis gästkonto. 

 

Prova Opic Upphandlingskoll gratis!

Prova Opic Upphandlingskoll gratis!

Missa inga affärer inom offentlig sektor med Opic Upphandlingskoll: 

  • Sveriges mest använda bevakningstjänst
  • Tillgång till alla annonserade svenska upphandlingar
  • Smarta verktyg, sök- och filtreringsmöjligheter
  • Se i vilka upphandlingar dina konkurrenter deltar, vem som vann och avtalstider
  • Kostnadsfri support och svar på upphandlingsfrågor
Prova gratis i 14 dagar - ingen bindningstid