Delområdet Kyla- och värmepumpsanläggningar omfattar kylmaskininstallationer för både komfort- och processkyla, nyinstallation och byte, service, injusteringar, reparationer, felsökning m.m. Olika typer av köldmedium används i installationerna, såsom exempelvis ammoniak, Co2 och Propan.
Alla sorters värmepumpar exempelvis bergvärme, luft/luft och luft/vatten, nyinstallation och byte, service, injusteringar, reparationer, felsökning m.m. Olika typer av köldmedium används i installationerna, så som exempelvis R410a och R32.
Delområdet Ammoniak omfattar större ammoniak-anläggningar för isverksamhet tex ishockeyrinkar, bandyplaner, skrinnaranläggningar samt utomhusis. Generellt är det Vätskekylaggregat med kylmedelkylare, ammoniak i maskinen och Ammoniakvatten i pisten.
Arbeten utförs ofta i lokaler med pågående verksamhet eller kvarvarande boende.
Anbudstiden utgått (2025-12-18)
Öppet
2025-11-17
Meddelande om upphandling
Västra Götalands län
N050U25-12
Genom att logga in i Opic får du tillgång till den kompletta annonsen. Har du inte ett konto kan du enkelt skapa ett gratis gästkonto.
Missa inga affärer inom offentlig sektor med Opic Upphandlingskoll: